AMERICAN GODS

Nedávno jsme se společně s Deny začali dívat na seriál American Gods (Američtí bohové) a v tomhle článku se vám ho pokusím přiblížit s tím, co se mi na něm líbí, co ne a o čem vlastně tento seriál je.

Seriál vysílá americká kabelová televize Starz, která je dostupná pouze ve Spojených státech amerických. Můžete si tak koupit kompletní první sérii na DVD nebo být, tak trochu pirát a sledovat seriál online na internetu.

Zatím je pouze jedna série, která má osm dílů po 60ti minutách. Můžete se tak v klidu podívat na již odvysílané díly a těšit se na další sérii, která byla oznámena po odvysílání druhého dílu první série. Datum prvního dílů druhé série, ale zatím oznámeno nebylo.

Seriál je filmovou adaptací stejnojmenného románu od Neila Gaimena. Román má 750 stran a autor za něj dostal hned několik ocenění.

Seriál následuje Shadow Moona (Stín), který byl odsouzen po nevydařeném vyloupení kasina na šest let k pobytu ve vězení. Je propuštěn na svobodu o několik dnů dříve, protože jeho manželka Laura zemřela při dopravní nehodě. Shadow se ocitne ve společnosti muže jménem Wednesday (Středa), který mu nabízí práci. Wednesday, který na první pohled vypadá jako podvodník, potřebuje Stína jako bodyguarda, je ve skutečnosti někým úplně jiným, než si Stín myslí. Středa cestuje po celé Americe a shromažďuje staré známé, začleněné do amerického života, aby mohl čelit něčemu, co je pro Stína jen těžko představitelné.

Na seriálu mi vadí tempo, jakým je vyprávěn, protože chvilkami se neděje opravdu nic podstatného, nudíte se a snažíte se jen přetrpět epizodu do konce. Nepříjemné na mě působilo, že místy vůbec nevíte, co se děje a vše vám do sebe začne zapadat až  v nasledujících epizodách. Jste tak vržení do děje a cítíte se trochu ztraceně.

https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/M/MV5BNTg4MDU1NzUtYjVlMS00NzA1LWI0YjctYzk5MzRlYTc0ZmI5XkEyXkFqcGdeQXVyNjAwNTYwNDg@._V1_SY1000_CR0,0,1761,1000_AL_.jpg

Rozhodně se mi ale líbí charismatické postavy, především Středa, který je tajuplný a nevíte, co se od něj dá čekat. Je mi dokonce bližší než hlavní postava – Stín, který v podstatě jen pobíhá za Středou a neví, co se kolem něj děje. Vy jako divák jste vlastně takovým Stínem nebo alespoň, tak na mě prvních dílů působilo a třeba to tak i režisér zamýšlel. Jen pozitivně lze hodnotit desetiminutové pasáže (jmenují se Going to America) na začátku některých dílů, které vám přibližují jednotlivé postavy – bohy. Pěkná je i vizuální stránka, syté barvy a časté změny prostředí.

https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/M/MV5BYjc3NzNiNzUtNDdhNy00MWQ1LTlkOTctMGQ2OGIyODY3NDM4XkEyXkFqcGdeQXVyNjAwNTYwNDg@._V1_SY1000_CR0,0,1761,1000_AL_.jpg

Američtí bohové jsou něčím originálním, něčím novým, něčím, co tady ještě nebylo. Hvězdné obsazení, bohové, válka, nadpřirozené schopnosti, krásné prostředí, napětí, to vše a ještě víc vám seriál nabídne. Na druhé straně vám opravdu zabere nějaký čas, abyste se do seriálu ponořili. Mně se seriál začal opravdu líbit až v poslední epizodě první série. Má tedy vůbec význam sledovat tento seríál? Pokud máté radí sci-fi, tak rozhodně ano. Seriál je svým vlastním způsbem zvláštní, zajímavý, atmosferický a příběh vygraduje tak, že se budete těšit na další sérii.

Napsat komentář