APLIKACE, KTERÉ MI ULEHČUJÍ ŽIVOT

Mobily jsou součástí našich životů v podstatě každý den. Vždyť si to vezměte, spousta lidí, stejně jako já, ráno vstane a vypne budík na svém mobilu. V “ideálním” případě ještě mnoho z nás zůstane v posteli a projede si hned několik sociálních sítích za sebou. Po snídani si koupíme třeba lístky na mhd, také samozřejmě přes náš chytrý telefon. V poledne si objednáme dovážku jídla, jak jinak než přes mobil a takhle to je po celý zbytek dne. Mobily jsou běžnou součástí našeho života a bez nich by náš život byl o něco složitějším. Je třeba si přiznat, že i chytrý telefon nás může udělat i hloupými. Zaleží totiž na tom, jak ho používáme a to ovlivňují například aplikace, které máme v telefonu nainstalované. V tomto článku vám tedy představím aplikace, které v telefonu používám já a usnadňují mi život.
Aplikace používám na iPhonu, ale ty sámé jen s jiným názvem jsou i pro operační systém Android.

Notes / Poznámky

Je to aplikace, která je předinstalovaná v zařízení už při prvním spuštění telefonu. Je to jednoduchá aplikace, kam si ukládám třeba seznam na nákup, plán na nadcházející den, adresy,… Má pro mě velký význam hlavně v tom, že cokoliv si napíšu do této aplikace v telefonu, tak se mi i objeví na MacBooku (notebook od Apple). Poznámky se totiž ukládají do cloudového uložiště iCloud, takže kterékoliv vaše zařízení si může pro poznámku “sáhnout” a automaticky ji stáhnout do vašeho zařízení, kde aplikaci používáte. Dobrá je i volba sdílení poznámek. To funguje tak, že přizvete další osobu, která má také možnost vaši poznámku editovat (kvůli tomuto ekosystému, mám rád apple). Alternativou pak může být třeba aplikace Evernote, OneNote nebo Google Keep.

Aplikace na cesty

Aplikací, které používám při cestování mám v mobilu mnoho. Hlavně je to aplikace Mapy. Dále pak aplikace Můj vlak, kde si kupuji lístky na vlak v ČR. Letenky kupuji vždy přes Skyscanner, vyhledá vám ty nejlepší lety, za nejlepší peníze. Potom mám hned tři aplikace leteckých společností, kde si můžu online odbavit letenku a tu si následně stáhnout do aplikace Wallet (o tom později). Na cestování vlakem po Anglii, používám aplikaci VirginTrains, kde si lístek koupíte a pak si ho můžete vytisknout na automatu nebo si rovnou zvolíte mobilní lístek, který si aktivujete před odjezdem. Pokud cestuju hromadnou dopravou po Manchesteru, tak pak využívám aplikaci get me there, kde si zvolíte přesně stanice a typ lístku kam budete cestovat, lístek pak musíte využít během 12 hodin. Pokud jsem ve stavu nouze, použiju populární Über, který je tak pohodlný, že si ho zamilujete. Hledám-li pak místo, kde bych mohl přespat použiju Booking.com, kde najdete hotely, hostely a pensiony po celém světě s možností výběru typu pokoje. Pokud si rezervujete pět pobytů, dostanete členství genius a budete mít slevu na rezervace ve výši 10%. Levnější alternativou může být ubytování přes Airbnb, ale to jsem zatím nevyzkoušel.

Bankovní aplikace

Mám zřízené dva bankovní účty. Jeden v České republice a druhý v Anglii. Aplikace vám umožní sledovat balanci vašeho účtu, můžete pomocí aplikace posílat peníze na jiné účty, zobrazí vám aktuální kurzy měn dané banky. Pokud hledáte nejbližší bankomat, tak vám ho aplikace najde. Několikrát jsem také vyzkoušel platbu přes QR kód. Namíříte foťák svého mobilu na QR kód, aplikace zpracuje údaje a vyskočí na vás předvyplněný příkaz k úhradě, který jen zkontrolujete a potvrdíte. Hodně se mi líbí přihlašování pomocí otisku prstu.

Wallet / Peněženka

Kouzlo téhle aplikace jsem objevil docela nedávno. Je to aplikace, kam si můžete stáhnout například letenky nebo rezervace do hotelu. Vždy tam máte potřebné informace jako je datum, číslo rezervace, vaše jméno, QR kód, cenu apod. Na letišti to funguje třeba tak, že si již letenku, kterou si koupíte online netisknete, ale uložíte si jí z aplikace aerolinky do Wallet a při kontrole vstupenek pouze namíříte QR kód na vstupní terminál a ten vás pustí dál. Tou nejlepší funkcí ale je, že si do peněženky můžete uložit svou kreditní kartu a začít využívat služby ApplePay. Pokud vím, tak v České republice tuto aplikaci nedovede zatím využít žádná banka, proto vaše karta nepůjde přidat. Jeden způsob tu je, a pokud po využívání vaši české karty v ApplePay budete toužit, tak si ho určitě najdete. Jestliže máte zahraniční účet, který ApplePay podporuje, tak máte vyhráno. Moje banka HSBC to umí, funguje to tak, že si naskenujete vaši kreditní kartu, vložíte další důležité údaje a karta se vám zobrazí v aplikaci Wallet. Následně to funguje stejně jako s vaší běžnou bezkontaktní kartou na bezkontaktním terminálu. Přiložíte telefon, potvrdíte otiskem, hotovo. Vaše karta může zůstat v peněžence a platíte pohodlně pomocí mobilu. Na operačním systému Android to funguje v podstatě stejně, jen se služba / aplikace jmenuje Android Pay.

Spotify

Aplikace, která slouží k poslechu hudby. Můžete ji používat zadarmo nebo ve verzi premium. Ve “free” verzi na vás vyskakují reklamy, nemůžete skladby přeskakovat (můžete, ale jen náhodně) a hlavně nemůžete písničky stahovat, abyste mohli poslouchat bez internetového připojení. Verze premium stojí 5.99 euro na měsíc, můžete ušetřit pokud jste student nebo pokud si pořídíte rodinný tarif, který stojí 8.99 euro a verzi premium získá celkem šest člennů skupiny. Pokud jste Spotify neměli předplacené a stihnete to dokonce roku 2017, tak za 1 euro získáte předplatné na tři měsíce.

Napsat komentář