BYLY VOLBY V OBDOBÍ TOTALITY?

Včera večer jsem zahlédl v televizi seriál Vyprávěj. Viděl jsem tam volby v období totalitního režimu na našem území. Říkal jsem si, jak je to možné? To opravdu lidé jen formálně vhodili lístek komunistické strany do volební urny? Jaký by to mělo smysl? Takže jsem se chtěl dozvědět víc, usedl jsem k počítači a začal jsem hledat.

Nejprve si povíme trochu o historii. Obdobní totality začalo v roce 1948. Mohl za to tzv. Únorový převrat. Totalitní období vlády komunistů trvalo až do listopadu roku 1989, kdy proběhla Sametová revoluce. Ještě je vhodné zmínit, že v průběhu totality, nastalo období normalizace. Toto období začalo v roce 1968 (Pražské jaro). Vojska Varšavské smlouvy v čele s armádou Sovětského svazu vstoupila na území Československa, aby potlačila započaté reformy. Reformy chtěly uvolnit režim a urychlit proces demokratizace.

Pojďme se ale vrátit k volbám. Byly volby? Byly, ale vlastně nebyly. Volby jsou přece základním mechanismem demokracie a tu si asi všichni představujeme úplně jinak. Nejdříve bych zmínil, že v období totality byla účast u voleb povinná. Přišli jste do volení místnosti a ukázali občanský průkaz volební komisi. Stejný princip jakým to funguje i dnes. Teď již začíná ta odlišnost. Od roku 1948 do roku 1968, jste měli dvě možnosti. Buď jste volili Národní frontu Čechů a Slováku (která byla složena z většiny komunisty) nebo jste do urny vhodili tzv. bílý lístek na znamení nesouhlasu. Po roce 1968 nastala změna. Na českém území byly povoleny tři strany – Komunistická strana Československa (KSČ), Česká strana národně sociální (ČSNS) a Československá strana lidová (ČSL). Faktem ale zůstává, že všechny tyto strany byly součástí Národní fronty. Národní fronta tedy stála mocí nad parlamentem. Žádné kroužkování kandidátů nebylo, pouze jste schvalovali předloženou kandidátku.

 

Jak je tedy možné, že pokaždé vyhrála KSČ? Za prvé to bylo dané ústavou, pokud by vyhrál někdo jiný bylo by to protiústavní. Pokud někdo volil jinou stranu než KSČ, musel za volební plentu a tím si mohl zadělat na spousty problému a to nejen pro sebe, ale také pro svou rodinu. „Normální“ bylo vzít si volební lístek strany KSČ a bez jeho pročítání jej vhodit do volební urny. Pokud šel někdo za volební plentu, stal se podezřelým a byl v hledáčku Státní bezpečností (StB).

Volby to byli tedy nedemokratické. Změnit jste vlastně nemohli nic a pokud jste volili „špatně“, tak jste se stali vnitřním nepřítelem státu. Nedovedu si tedy vysvětlit, jak mohli v posledních volbách do poslanecké sněmovny získat komunisté 7,76% hlasů. Opravdu si lidé myslí, že bylo za komunistů lépe?

 

Použité zdroje:

Napsat komentář