CLINT EASTWOOD

Jen málokdo se může pyšnit, tak zajímavým životním příběhem a bohatou filmografií jako právě herec a režisér Clint Eastwood. Na jeho jméno v titulkách nebo přímo na něj jako na herce můžete narazit v mnoha filmech, ale pojďme si přiblížit, kdo to vlastně Clint Eastwood je.

Hned na úvod je třeba říct, že Clint si musel kult svého jména budovat od samého základu. Narodil se v San Francisku v chudé rodině a jeho první kroky za úspěchem neměli příliš dočinění s uměním. Nějakou dobu byl dřevorubcem, potom zkusil zaměstaní v americké armádě, kde byl zaměstnán na základně Ford Ord jako plavčík. V době jeho pusobění na základně Ford Ord se natáčelo někol scén do nově připravené filmu a tam si ho všiml jeden z režisérů. Charismatický Clint Eastwood se svými ostrými tvary ve tváři a 193cm výšky ho ihned zaujal.

Clint Eastwood

Životní mozaika Clinta Eastwooda do sebe najednou začala zapadat a prosazoval se jako herec. Nejdříve začínal v komediích a sci-fi filmech, ale postupem času objevil svou vášeň – westerny. Role ve westernových filmech mu opravdu seděly a našel se v nich. Představil se třeba v Hodný zlý a ošklivý. Charismatický, drsný pistolník s přesnou muškou to byl Clint Eastwood.

V 70. letech reprezentoval postavu nekompromisního Harryho Callahana. Bezcitný policajt, který neuznává pravidla ani autority natolik, že on sám je zákonem – Drsný Harry. Objevil se ještě v několika podobných filmech, ale pak nastal zvrat v jeho kariéře. Clint Eastwood začal režírovat své vlastní filmy.

Jeho zlomovým počinem v režírovaní byl western Nesmiřitelní, který obdržel hned čtyři Oskary.

What you put into life is what you get out of it. – Clint Eastwood

Jeho filmy poznate především silnými charismatickými postavami. Od začátku filmu se snaží přiblížit osudy hlavních postav. Jsou to zajímavé postavy se složitou minulostí, kteří si přošly složitými životními situlacemi. Filmy pusobí nenápadně, mají temnou atmosféru a jsou plné zvratů.

Pokud vám není zrovna žánr western příliš blízký, tak mám pro vás několik typů na co se podívat právě od tohoto režiséra a herce.

Million Dollar Baby

Film z roku 2004 ve kterém se objeví v hlavní roli Frankie Dunn (Clint Eastwood) coby trenér mladých, nadějných boxerů, kterému se nedaří se usmířit se svou dcerou. Maggie Fitzgerald (Hilary Swank), která má komplikovaný vztah se svou rodinou a problém s tím, že v ní nikdo nevěří, se rozhodne, že se bude chtít prosadit právě v boxerském ringu a zavitá do tělecvičny Frankieho Dunna. Trenér Frankie Dunn, ale v Maggie nevidí žadný potenciál a trénovat ji nechce. Eddie Scrap-Iron Dupris (Morgan Freeman), který pomáhá v tělocvičně Frankiemu, je ale Magginou vůli okouzlen a začne ji pomáhat na rozdíl od Frankieho. Začne Frankie věřit Magiie? Můžete se sami přesvědčit zhlédnutím tohoto filmu.

 

Americký Sniper

Film, který režíroval právě Clint Easwood, pojednává o osudu nejůspěšnějsího amerického odstřelovače. V hlavní roli Chris Kyle (Bradley Cooper ), který je vyslán do Iráku celkem na čtyři mise, kde získá přezdívku “Legenda” díky jeho počtu úspěšných zásahů. Jeho přezdívka se dostane i za nepřátelské linie a na jeho hlavu je vypsána odměna. Po návaratu domů z misí Chris zjišťuje, že nedokáže na válku zapomenout a život doma se svou ženou a s jeho dětmi jej nenaplňuje.

 

Gran Torino

Válečný veterán Walt Kowalski (Clint Eastwood) bojuje se svými hluboko zakořenými předsudky z války. Po smrti jeho ženy se do sousedního domu přistěhuje rodina asijského původu a to Walt nemůže vystát. Situlaci ještě vyostří, když se soused Thao pokusí ukráct z garáže jeho nablískané auto Gran Torino z roku 1972. Navíc ve čtvrti, kde Walt bydlí, zuří válka gangů. Příběh plný etnických problémů, odvahy, pokory, nenávisti a přátelství.

Napsat komentář