HARUKI MURAKAMI – HON NA OVCI

Japonská kultura a historie mi není příliš blízká. Vím asi tak to, že hlavním městem je Tokio, nejvyšší horou Fudži, že odsud pochází sushi a také to, že země je závislá na dodávce jaderné energie (vzpomeňte na havárii v roce 2011 na Fukušimě). Na scénu přichází „nový“ autor z Japonska, je jím Haruki Murakami.

Za nového autora ho považovat nemůžeme, protože Murakami píše knihy již 25 let svého života, teprve teď jsou však jeho knihy u nás na výsluní. Je třeba, ale trochu zvolnit a začít hezky popořádku. Haruki Murakami se narodil v roce 1949 v Kyotu v Japonsku. Nově narozený chlapec vyrůstal v kompletní rodině, jeho matka i otec byli učitelé japonské literatury. Můžeme si tedy představit, že byl celé dětství obklopen knihami, zajímal se však především o západní literaturu. Jeho tvorbu ovlivňují třeba Kurt Vonnegut (Snídaně šampiónů) nebo Richard Brautigan (V melounovém cukru). Murakami se vydal jiným směrem než jeho rodiče a úspěšně vystudoval divadelní umění na univerzitě Waseda v Tokiu. Po dokončení jeho studií si se svou ženou otevřel malý jazzový bar, který provozoval celých sedm let. Zatímco provozoval svůj bar, tak stihl vydat i svou literární prvotinu – Slyš vítr zpívat.

Murakami je také nerůžovým běžcem. Běhá maratony a zvládl i jeden ultra maraton, který měřil předlouhých 100 kilometrů. Jeho láskou k běhu je inspirována kniha O čem mluvím, když mluvím o běhání.

O kvalitách tohoto autora svědčí i řada ocenění. Poslední ocenění, které získal je Cena Jeruzaléma – ocenění za literaturu a boj za lidská práva.

„Když jsi jiný než ostatní, nikdo se s tebou nebaví.“ – Haruki Murakami

Hon na ovce na vás dýchne japonskou atmosférou. Zjistíte, jak žije průměrný Japonec a taky třeba to, že ideálem krásy nemusí být velká poprsí. Příběh však začíná seznámením se s hlavním hrdinou. Je jím melancholický muž, který se právě rozvedl a se svým přítelem vede reklamní agenturu. V prostorách jejich firmy se jednoho dne zjeví černě oděný muž a má pro hlavního hrdinu prazvláštní úkol, vypátrat zvláštní ovci podle fotografie, kterou reklamní agentura otiskla na jeden z časopisů pojišťovací společnosti. Ano, nedává to moc smysl a ani nemá. V knize se setkáte v mnoha místech s věcmi, které prostě nedávají smysl, musíte si totiž ovci interpretovat třeba jako hamižnost, militarismus nebo třeba kapitalismus. Hlavní hrdina se vydává do hor na sever Japonska se svou novou přítelkyní s krásnýma ušima, za svým přítelem Myšákem. Ten by mu měl pomoc ovci vypátrat. Během cesty hlavní hrdina (neví se, jak se jmenuje) poznává do hloubky sám sebe a chvilkami nevíte, zda se jedná o realitu nebo halucinaci.

Příběh je rozhodně neobvyklý, obsahuje zajímavé myšlenky a pokud nějakou nepochopíte, tak vám pomůže komentář na konci knihy. Během 400 stránkového čtení narazíte i na pár hluchých pasáží, které vás zdrží od rozzuzlení příběhu. Pasáže nejsou pro příběh důležité, utváří ale třeba obraz o tom, kde se příběh odehrává, takže vás to ve výsledku vtáhne více do děje a nejsou v knize vůbec na škodu.

Něco podobného jako je tato kniha od Murakmiho jsem nikdy nečetl a rozhodně stojí za přečtení.

Napsat komentář