JAK JSEM UDĚLAL MATURITU

Tři roky proplouváte střední školou a snažíte se mít, co nejlepší vysvědčení. Čtvrtý rok je ale úplně odlišný, první pololetí uteče, jak voda a pak nastane čas zkoušky dospělosti (?) – maturity.
Já maturoval na střední zdravotnické škole, takže jsem maturoval z češtiny, angličtiny – slohová práce, didaktický test a ústní zkoušení. Školní část maturity jsem měl z psychologie a komunikace, ta probíhala formou ústního zkoušení. Druhým předmětem pak bylo ošetřovatelství a to mělo praktickou část v nemocnici, následnou obhajobu odborných výkonů a také ústní zkoušení z 25 otázek.

Základ všeho je, si vypracovat všechny otázky. Hezky popořadě do folií a šanonu. Tím, že si otázky sami vypracujete se toho i dost naučíte. Já si vypracoval všechny až na angličtinu – dohromady to dělalo 95 otázek. Začal jsem si je dělat na začátku čtvrťáku a dá se to stihnout celkem v klidu a s časovou rezervou, možná je lepší začít déle, protože vám o to déle uváznou v paměti.

Velká pravda – to, co jste se nenaučili během čtyř let studia, se během „svaťáku“ nenaučíte. Nedá se to naučit, opravdu ne. Já jsem si dokázal pouze všechny vypracované otázky přečíst.

Začínal jsem maturitu praktickou zkouškou v nemocnici a následnou obhajobou odborných výkonů. Oboje jsem zvládl, ale byl jsem ve stresu z toho, že nejsem ve stresu a ostatní jsou. Nebudu se rozepisovat o tom, jak probíhala moje praktická zkouška s obhajobou, přeci jen je to odborná škola a týká se jen malá z vás.

Státní část maturity začínala písemnou částí z Českého jazyka. Z několik témat, letos jich bylo myslím osm, vybíráte si téma společně se slohovým útvarem. Šel jsem do toho s tím, že si vyberu slohový útvar vypravování a doufal jsem, že tam bude. Bylo tam a dokonce 2x. Večer jsem si pouze přečetl, co útvar vypravování musí obsahovat a v tom spočívala celá příprava. Důležité je dodržet zvolený slohový útvar, odstavce a rozsah slov.
V písemné práce z angličtiny si téma nevybíráte a je vám přiděleno. Písemná práce má dvě části, první část je delší a druhá kratší. Ve skutečnosti to je ale tak, že ta delší část je urputně krátká a ta kratší má rozsah asi takovýto – Jablko spadlo ze stromu. Měl jsem problém s tím, abych se do rozsahu slov vešel, protože jsem chtěl napsat něco smysluplného, ale svůj smyšlený příběh jsem musel osekat na úplné minimum a práci jsem odevzdával trochu zklamný, protože jsem nemohl ukázat, jak „dobře“ umím anglicky.

Didaktický test s češtiny je pro hodně studentů velkým oříškem a já jsem na tom nebyl jinak, a měl jsem z testu obavy. Problémem je, že se na něj nedá pořádně připravit. Na stránkách Cermatu se dočtete o autorech, kteří by se mohli v testu vyskytovat. Těch autorů je tam vyjmenovaných asi 100, během didaktického testu jsem použil znalosti tak o dvou z nich. Nejlepší přípravou je zkoušet si didaktické testy z předchozích let nanečisto a najít si systém řešení úloh. Já jsem si zaplatil dva online testy od Scia, kteří měli stejnou formu jako od Cermatu, zjistil jsem, že na test je málo času a přemýšlel nad tím, jak ekonomicky hospodařit s časem. Nakonec jsem to dělal tak, že jsem si nejdříve přečetl otázky k textu a až potom jsem si přečetl výchozí text. Během čtení jsem doplňoval odpovědi k otázkám. Dobré je si taky zopakovat stylistické prostředky – alegorie, apostrofa, metafora, zeugma…

U didaktického testu z angličtiny vás může překvapit leda poslech. Důležité je si nebát říct při ukázce, která má sloužit k nastavení hlasitosti reproduktorů, že zvukovou stopu slyšíte špatně. Zbylá část testu mi nepřišla obtížná a neměl jsem s ní větší potíže.

Bodové hodnocení pisemné práce

Další maturitní zkouškou je ústní zkoušení. Já byl zkoušen ze všech předmětu v jeden den (4).
Začal jsem odborným předmětem Ošetřovatelství. Jelikož moje příjmení začíná na C, tak jsem byl zkoušen jako první z mojí třídy, takže porce stresu navíc. Vylosoval jsem si otázku číslo jedna (haha). Pak už si jen sednete na potítko, kde si uděláte osnovu o čem budete povídat. Napsal jsem si jen body, které jsem měl během pěti minut hotové a pak už se jen potíte a čekáte až vás komise vyzve k ústnímu zkoušení. Myslím si, že je to hodně o tom, kdo vás zkouší a jaké máte se zkoušejícím vztahy. 15 minut zkoušení mi vždy uteklo překvapivě rychle, nejhorší ale je, že vám zkoušející neřekne ihned vaší výslednou známku. Dozvíte se ji až na konci dne, kdy jsou všichni studenti toho dne vyzkoušení.

Největší strach jsem měl z ústního zkoušení z literatury, protože jsem nepřečetl všechny knihy, které jsem si vybral do seznamu (přečetl jsem jich nakonec 15 z 20). Seznam knih k maturitě jsem odevzdal někdy na začátku školního roku a nějak jsem nad tím neuvažoval a zpětně vím, že to byla chyba. Nechtěl jsem si tam dávat klasiky typu Máj, Lakomec, Povídky Malostranské. Zvolil jsem si tam tedy knihy jiné, ty které se ve škole neprobírali, knihy nové se zajímavými názvy. Jakmile jsem začal zpracovávat maturitní otázky z literatury narazil jsem na problém, že knihy nejsou nikde zpracované, takže jsem musel hledat na cizojazyčných webech, kouknout na filmové zpracovaní nebo jsem si je musel prostě a jednoduše přečíst, protože seznam byl již schválen ředitelkou a nešel pozměnit. Když jsem si losoval před maturitní komisí, tak jsem doufal v to, že si vyberu třeba Na západní frontě klid, hlavně jsem ale nechtěl Umění milovat, které jsem teda četl, ale moc jsem si z toho nezapamatoval. Vylosoval jsem si Harryho Pottera, takže jsem si oddechl a měl jsem radost já i zkoušející učitelka, která byl mou bývalou třídní učitelkou.

Výsledky didaktických testů a písemných prací se dozvíte formou emailu. Je to jak otevírat Pandořinu skříňku, buď budete radostí bez sebe nebo víte, že budete muset zářit v září.

Dress code – co si vzít k maturitě na sebe? Já jako kluk jsem měl společenské kalhoty, bílou košili a motýlka. Bílá košile je výhra, protože se budete potit a to na bílé košili není vidět, takže bych si určitě neoblékl košili například modré barvy. Slečnám v naší třídě bylo doporučeno vzít si šaty nebo sukni, která končí 5cm nad koleny. Přeci jen když „zaujmete“ zkoušející až moc, mohli by se s vámi chtít shledat opět v září.

A to je celé. Hodně stresu u mě se šťastným koncem. Když maturitu nezvládnete na první pokus, tak nezoufejte, máte přeci tři pokusy. Pravda je ta, že když ji zvládnete na první pokus, budete mít dobrý pocit a budete moc dále studovat VOŠ, VŠ nebo konečně můžete začít pracovat.

Napsat komentář