V JAKÉM POŘADÍ SLEDOVAT STAR WARS?

Viděl jsem všechny díly hvězdných válek a všechny se mi líbily. Vždy jsem ale přemýšlel nad tím, jak mám sledovat epizody správně po sobě. Podíváme-li se totiž na epizodu první, tak zjistíme, že byla natočena v roce 1999. Epizoda čtvrtá byla natočená dříve a to v roce 1977, takže očíslování epizod se nezdá být správné. Pokud se tedy chcete ponořit do světa Hvězdných válek, jak začít?

Co jsou ale Hvězdné války a proč byste je měli vidět? Jedná se o takzvanou Space operu, díla tohoto sci-fi žánru obsahují mezihvězdné cestování, vesmírné bitvy a romantické dobrodružství. Zástupci tohoto žánru jsou právě Hvězdné války, dále pak Hvězdná brána (Stargate) a Star Trek. Autorem hlavní části celovečerních filmů je George Lucas. Hvězdné války se odehrávají: „Kdysi dávno v jedné předaleké galaxii…“.

Jak tedy začít sledovat Hvězdné války? Máte celkem dvě možnosti. První možností je sledovat epizody podle roku, kdy byly vydány. Druhou možností je sledovat epizody chronologicky podle děje. V tabulce pod tímto textem se můžete podívat na pořadí.

PODLE ROKU VÝDÁNÍ CHRONOLOGICKY PODLE DĚJE
Epizoda IV: Nová naděje (1977) Epizoda I: Skrytá hrozba (1999)
Epizoda V: Impérium vrací úder (1980) Epizoda II: Klony útočí (2002)
Epizoda VI: Návrat Jediů (1983) Epizoda III: Pomsta Sithů (2005)
Epizoda I: Skrytá hrozba (1999) Solo: A Star Wars Story – není známo (25.5.18)
Epizoda II: Klony útočí (2002) Rogue One: A Star Wars Story (2016)
Epizoda III: Pomsta Sithů (2005) Epizoda IV: Nová naděje (1977)
Epizoda VII: Síla se probouzí (2015) Epizoda V: Impérium vrací úder (1980)
Rogue One: A Star Wars Story (2016) Epizoda VI: Návrat Jediů (1983)
Epizoda VIII: Poslední z Jediů  (15.12.17) Epizoda VII: Síla se probouzí (2015)
Solo: A Star Wars Story – není známo (25.5.18) Epizoda VIII: Poslední z Jediů  (15.12.17)
Epizoda IX: ? – není známo (20.12.19) Epizoda IX: ? – není známo (20.12.19)

Existují ještě další možnosti, v jakém pořadí sledovat Hvězdné války. Můžete se dívat podle pořadí Ernsta Listera. Ten doporučuje dívat se na epizody v pořadí: IV, V, I, II, III, VI, VII, VIII, IX. Další volbou může být pořadí nazvané „Stroj času“. To doporučuje dívat se na epizody v tomto pořadí: IV, V, VI, I, II, III, IV, V, VI, VII, VIII, IX. Pořadí v jakém budete sledovat epizody je tedy jen na vás, mně se nejvíce líbilo dívat se chronologicky podle děje, protože můžete klidně zapomenout na drobnosti z předchozích epizod a stejně jste stále v obraze. Bohužel však přijdete o ten dobrý pocit, když si během sledování uvědomíte, co s čím souvisí a kam to příběhově zapadá.

Na další epizodu Star Wars se můžete dojít podívat do kina! Osmá epizoda – Poslední z Jediů, bude v kinech od 15. prosince tohoto roku a trailer vypadá více než zajímavě. Příští rok fanoušky Hvězdných válek čeká přiblížení příbehu Hana Sola – Solo: A Star Wars Story, tento příběh by měl zapadat do příběhů děje mezi třetí a čtvrtou epizodou. Poslední chystaná epizoda připadá na rok 2019, má pořadové číslo devět a ještě není ani známo, jak se tato epizoda bude jmenovat.

Napsat komentář