MINIMALIZOVÁNÍ A UDRŽITELNOST

Přečetla jsem na toto téma tolik článků, že jsem se rozhodla o tom také napsat. Sama jsem si to se svými věcmi musela vyzkoušet, abych pochopila princip.

Měla jsem obří skříň plnou bambilión věcí, hlavně teda oblečení. Měla jsem pořád potřebu nakupovat další a další. To přece nevadí, že mám 150 triček, to další prostě potřebuju, abych jich měla 151. Přičemž jich nosim dohromady tak 7. Zjistila jsem, že ty věci jsem měla na sobě jednou, maximálně dvakrát. A to už možná dost přeháním. Měla jsem jich tolik, že když jsem si vybírala tričko ze skříně, tak na mě ta vrchní půlka hromádky spadla. Navíc jsem nutně potřebovala to uprostřed, nedejbože to úplně dole. Všude po pokoji se mi válely trička a mně zbývalo asi tak 5 minut, než mi odjede poslední autobus do školy. A já vážně nesnášim bordel! Mám prostě ráda pořádek, dělá mi to dobře. Takže jsem vlastně nevěděla, jestli se mám soukat do toho trička, co jsem konečně ulovila ze svý hromady srovnaných triček, nebo skládat ty, co se právě rozlítly po celém pokoji. Doopravdy se stalo to, že srdíčko mi nedovolilo nechat oblečení rozházený po pokoji, takže jsem se snažila oblékat tričko a přitom skládat trička zpátky do skříně. Pamatuju si, že když jsem vybíhala z pokoje, že to střihnu rovnou na autobus, jsem se kopla do malíčku u nohy a myslela jsem, že na místě zemřu. Dávám prostě ráno dobrý komba.

Takže mi vlastně nezbývalo nic jiného, než zminimalizovat svůj šatník.

 

Džínsy.

 

Probrala jsem celou skříň a veškerý věci, co jsem nenosila, jsem poslala dál nebo vyhodila. Neznamená to, že si teď nic nekoupím, to vůbec ne. Jen si většinou jdu koupit věc, kterou z nějakýho důvodu potřebuju nebo se mi tak moc líbí a vím, že jí budu nosit.

Taky jsem zjistila, že si raději pořídím jednu pořádnou věc, než pět, o kterých vím, že moc dlouho se mnou nebudou. Ještě jednu věc jsem se naučila. Když dlouho přemýšlím, jestli si věc vzít nebo ne, tak jí tam nechám. Obchody budou prodávat ty samé věci stále dokola. To je koloběh výroby. Možná svetr bude mít jinou barvu nebo jiný vzor, ale pořád najdete ten samý, co tam byl před pěti lety. Jen dostal pár změn. Výrobci moc dobře ví, co se lidem líbí a co nejvíc nakupují. Podle toho taky často vyrábí nové kusy oblečení, jen třeba s minimálními změnami. To vidíte sami, že každý druhý tady pobíhá s obojkem na krku. Navíc, tohle už tu bylo před mnoha lety, jen to možná někdo neví. Tzv. choker má velkou historii. Od viktoriánské doby až třeba po gotiku nebo francouzskou revoluci. Co mnoho lidí neví je, že tento náhrdelník nosily například i prostitutky. Takže i kdybyste v brzké době potřebovali danou věc, tak si myslím, že byste jí lehce nalezli.

Další skvělou věcí je, že čím méně máte věcí, tím méně děláte nepořádek. A to se prostě vyplácí. Být minimalistou alespoň v tomhle směru, může být pro vás spíše přínosnější, než na škodu.

 

Kabát.

 

Šatník.

Mám ráda tenhle vytříbenej stajlek!

tohle okementovali:

Napsat komentář