NETOPÝR – JO NESBØ

Detektivní knížky nemám moc v oblibě, nikdy mě příliš nelákaly a raději jsem vždy sáhl po nějakém titulu z jiného žánru. V jednu chvíli, ale kolem mě všichni začali číst tituly s názvy jako Sněhulák, Přízrak, Spasitel nebo třeba Netopýr. Zjistil jsem, že právě to jsou oné detektivní příběhy od toho slavného norského spisovatele Jo Nesba, kde v hlavní roli vystupuje vyšetřovatel Harry Holea. I tak mě to nechalo v klidu a nenechal jsem se zlákat touto mánii. Nedávno ale kamarád vytáhl knížku Žízeň a nahlas předčítal některé pasáže. V hlavní roli Tinder a právě to mě zaujalo! Tinder, jak napsal magazín Forbes, je ta nejžhavější aplikace, slouží k hledaní nových partnerů (především těch sexuálních). Začal jsem se tedy kamaráda vyptávat, jak to s tím Jo Nesbem vlastně je. Zjistil jsem, že kamarád má doma kompletní edici všech detektivek tohoto autora a je fanouškem. Knížky mi vychválil, líbily se mu a mně se prý budou líbit určitě také. Domluvili jsme se, že mi příště doveze první díl, ale varoval mě, protože první díl ze série detektivních případů Harryho Holea je prý ten nejslabší. O 14 dní později jsem měl již první díl v ruce, byl to Netopýr.

Příběh se odehrává v Austrálii a začíná tím, že bylo nalezeno mrtvé tělo norské dívky Inger Holterové. Oddělení vražd osloského policejního ředitelství vysílá do Sydney kriminalistu Harryho Holea, jehož úkolem je pomoc místní policii při vyšetřování.

Od začátku až do konce příběhu se budete dozvídat informace o minulosti hlavního hrdiny Harryho Holea. Líbilo se mi, že to, co se dozvíte na začátku knihy o minulosti vyšetřovatele se v průběhu příběhu projevuje. Jsem rád, že jsem začal od prvního dílu, protože když začnete třeba u páté knihy, tak nemůžete vědět o koho se vlastně jedná a nedovedete si jej představit s jeho klady i zápory.

Problémem knihy je, že se prvních 200 stran urputně nudíte a stále čekáte na nějaký zvrat, který stále nepřichází. Dozvíte se mnoho o vyšetřovateli, o Austrálii, o jeho australských kolezích, také o jeho nové lásce z baru, ale napětí, tak typické pro detektivku, stále nepřichází. Musíte to zkrátka přetrpět a kniha vás v druhé polovině udrží v napětí a odmění vás rozuzlením případu.

Zvláštní mi přišly vložené anglické věty během rozhovorů, pokud někdo anglický neumí, musí složitě listovat na konec knihy, kde je překlad anglických výrazů a vět. Autor se zřejmě snažil navázat prostředí anglicky mluvící země, ale čtenářovu pohodlí to příliš nepřidá.

V knize se setkáte s alkoholem, pervitinem, extází, marihuanou, bary, s australskou mytologií, prostitutkami a celkově je prostředí, kde se kniha odehrává pro většinu nové, neznámé a tím pádem zajímavé.

Předešlé odstavce působí trochu negativně, ale je opravdu první díl série opravdu, tak špatný? Není. Začal jsem číst s tím, že jsem měl o téhle série v hlavě samé superlativy, postupem čtení jsem jedno za druhým vyvracel, takže než jsem se dostal k té „dobré“ závěrečné části, měl jsem nutkání přestat číst a knihu odložit. O to lepší jsem měl pocit z posledních 200 stran, kdy se konečně něco začalo dít a Jo Nesbo dostál své pověsti dobrého autora.

Pokud tedy chcete číst nějakou knižní sérii, tak vám mohu detektivní příběhy Harryho Holea vřele doporučit. Nyní má série již 11 epizod.

Napsat komentář