POVÍDKY Z MANHATTANU

Tato knižní antologie, která vyšla k sedmdesátému výročí Mystery Writers of America, sestavila Mary Higgins Clark. Kniha se skládá z dvaceti detektivních povídek  na území Manhattanu v New Yorku.

Mystery Writers of America (MWA) je největší sdružení profesionálních autorů detektivek ve Spojených státech. MWA je organizace autorů detektivek, profesionálů se vztahem ke psaní o zločinech, aspirujících autorů zaměřených na téma zločinu a všech oddaných přátel tohoto žánru. Věnuje se snaze o lepší hodnocení detektivního žánru, usiluje o uznání, respekt a podporu pro autory, kteří se tímto žánrem zabývají, uděluje prestižní ceny Edgar a vyvíjí další aktivity, aby docílila lepšímu ocenění literatury věnované zločinu a jejímu porozumění.

Literární ocenění Edgar Allan Poe Awards, které je zkráceně nazýváno právě oceněním Edgar. Začalo být udělováno od roku 1946 a je udělováno až do současnosti v New Yorku. Je udělováno v několika kategoriích, příkladem může být třeba Grand master, Best Novel, Best episode in a TV series nebo třeba Best book jacket.

Pozitivem knihy je, že během čtení jednotlivých povídek se seznámíte s autory na které byste možná jinak nikdy nenarazili. Mimo nejznámějších autorů, kteří do knihy přispěli (Mary Higgins Clark, Jeffery Deaver a Lee Child) poznáte i nové pro Českou republiku zatím neznámé. Některé povídky se mi líbily některé ne, je to dané tím, že každý z autorů má trochu jiný styl psaní, co se mi ale líbilo na všech je to, že se všechny odehrávají pouze v jedné části New Yorku na Manhattanu. Tím se dostávám k tomu, co se mi na knize líbilo asi nejvíce a to byla její grafická úprava. Na úvodních dvou stránkách máte mapu, na které vidíte, kde se přesně odehrávají jednotlivé příběhy. Před každým příběhem je černobílá, krásná fotka, kde se příběh odehrává včetně malé mapy. Pokud jste někdo na Manhattanu byli, tak můžete alespoň srovnávat, jak se autorům podařilo vystihnout danou oblast. Na konci každého příběhu ještě najdete informace o autorovi, například jeho další literární tvorbu, zskané ocenění nebo webové stránky autora.

Celkově mi knížka moc nesedla, protože mám rád spíše romány – vývoj příběhu je dlouhý, rozvíjí děj několika směry, obsahuje postavy hlavní a mnoho postav vedlejších. Toto je přesný opak – jedna dějová linie a krátký rozsah. Knížka se vám bude hodit, když nebudete mít dostatek času a chcete si něco přečíst třeba na cestě vlakem, nad příběhy se nemusí příliš přemýšlet, jsou krátké a zažijete skvělý grafický zážitek.

Napsat komentář