STEVEN PRESSFIELD – VÁLKA UMĚNÍ

Slyšeli jste o jméně Steven Pressfield? Já ještě donedávna nikoliv, ale čirou náhodou se mi na facebooku objevil odkaz na článek z webu forbes.cz. Titulek hlásal: “Umění je válka. Naučte se, jak v sobě odblokovat kreativitu.” Odkaz na článek najdete na konci tohoto příspěvku. Článek byl zařazen do kategorie Jak být lepší a zvládnul jsem ho přečíst během tří minut. Článek pojednává právě o Stevenovi Pressfieldovi a je o jeho knize z roku 2002 – Válka umění (v originále War of Arts, u nás byla kniha publikována v roce 2017). Článek o knize na mě zapůsobil, takže jsem si knihu napsal do svého seznamu knih, které si chci přečíst. Chtěl jsem se dozvědět víc. Dostal jsem se k ni po dvou měsících a níže si můžete přečíst, jestli mi kniha něco dala.

Posláním knihy je probudit nebo opět znovu získat vaši kreativitu a vyhrát tak své tvůrčí bitvy. Já jsem si již dávno přiznal, že na základní škole jsem byl mnohem více kreativní, než jsem nyní, a právě proto mě kniha zaujala a chtěl jsem si ji přečíst. Již dlouho jsem postrádal to nadšení, když něco děláte a nikdo vás nemůže vyrušit, protože se soustředíte na 100% na to, co právě děláte. Proč jsem o svou kreativitu přišel, jsem však nevěděl. Když jsem dokončil střední školu a začal psát příspěvky na tento blog, tak jsem svou kreativitu opět nutně potřeboval. Jenže, jak získat nazpět kreativitu, tak neuchopitelnou, imaginární vlastnost, kterou jsem ztratil již před lety?

“Čím důležitější je nutkání nebo činnost pro rozvoj naší duše, tím větší odpor vůči nim cítíme.” strana 22.

A kdo je vlastně Steven Pressfield? Viděli jste film Nico nebo King Kong žije? Pravě on napsal scénáře k těmto filmům. Setkat s jeho jménem jste se mohli také v historických románech s vojenskou tématikou středověku. Steven Pressfield se narodil ve státě Trinidat a Tobago. Jeho otec totiž sloužil v armádě Spojených států Amerických, takže Pressfield má občanství jako jeho otec – americké. Velmi dlouho trvalo, než se začal živit jako autor. Jeho první kniha byla vydána, když mu bylo 52 let. V knize Válka Umění se snaží pomoci všem, kteří nejsou schopni plně rozvinout svůj talent pro kreativní tvorbu (stejně jako dříve on).

Myslíte, že mi kniha pomohla? Z mnoha myšlenkami autora jsem nesouhlasil. Chvílemi jsem si v duchu říkal, že je to napsané pro ty “hloupé” Američany, kteří knihu kupují, ve víře, že je právě tato kniha spasí a díky ní začnou vydělávat miliony. Když jsem se dočetl k autorovu tvrzení o víře v Boha a jeho názor se vám autor snaží vnutit, tak jsem myslel, že knihu zavřu a již ji znova neotevřu. Naštěstí jsem tak neudělal. Pochopil jsem, že je lepší vypustit pasáže, které mi nic neříkají a soustředit se jen na to s čím se ztotožňuji. Autor uvádí příklady aktivit, které vás omezují v kreativitě a radí vám, jak jim předejít nebo je modifikovat. Zkusil jsem tak dělat různé věci jinak, přesně podle autorovo rad. S čistým svědomím vám mohu sdělit, že jsem pochopil problém se svou kreativitou. Hlavně jsem se do jisté míry zbavil prokrastinace a dělám tak věci, na které dříve “nebyl” čas a navíc z nich mám radost. Znáte ten pocit z dobře odvedené práce? Ten já teď mám častěji, než kdy dřív. Pokud tedy máte navíc 250 korun, tak vám třeba těchto 173 stran změní život.

Forbes – Umění je válka. Naučte se, jak v sobě odblokovat kreativitu.

Napsat komentář