TABOOK 2017

Již šestý ročník festivalu Tabook se od čtvrtka do soboty (28. – 30. 9.) uskutečnil v Táboře. Tabook je mezinárodní festival nezávislých malých a středně velkých nakladatelů, setkání knižních profesí a oslava obrazové knihy a ilustrace. Letošním cílem pořadatelů bylo: „Prozkoumat, zda a jak je v české literatuře (i společnosti) přítomen humor a jeho příbuzné groteska a satira. Pokoušíme se hledat jisté návaznosti na tuto historickou žánrovou zvláštnost českého písemnictví a kultury vůbec prostřednictvím autorů a umělců, kteří nepodléhají všudypřítomnému sebestřednému akademismu, nepropadají sebe okouzlení nebo prostě neztratili smysl pro humor. Moc jich není, někteří už jsou kmeti a ti mladší jsou spíš trubadúři. V rámci už tradičního středoevropského cyklu jsme upřeli zrak na Polsko a Polsku blízkou Ostravu a také na slibně se rozvíjející žánr knižní nové reportáže, která do jisté míry zastupuje upadající média. A jelikož se jako každý rok zabýváme obrazovou knihou a ilustrací, chtěli bychom poukázat na pár obrazových knih, které vyžadují aktivní spolupráci čtenáře nebo naznačují různé jiné způsoby, jak číst a pracovat s obrazem.“.

 

Opět jste mohli navštívit řadu míst v Táboře, kde festival během tří dnů probíhal. Napočítal jsem jich dokonce 15! My navštívili celkem tři místa. Tím prvním byla prohlídka výstavy Fatherland s newyorským umělcem a ilustrátorem Stevenem Guarnacciou ve Vodárenské věži u Tržního náměstí. V galerii se snáží znovu sestavit DNA jeho zesnulého otce formou několika objektů. Problém byl, že se ve čtyři hodiny před Vodárenskou věží sešlo až příliš lidí a uvnitř to vypadalo jako, když v Penny zlevní máslo na 40 korun.

Naší druhou zastávkou, která byla také ve čtvrtek, byla komentovaná prohlídka Galerie-Knihkupectví Baobab. Program v Baobabu probíhal až do 22:00, ale tak dlouho jsme nevydržely, protože místnost se zahrádkou je v Baobabu malá a lidí bylo opět mnoho. Během povídaní jste se mohli na zahrádce občerstvit napečenými buchtami nebo koláči a nějakým tím pitím. Šťastlivci měli místo k sezéní, my ostatní jsme trpěli ve stoje a kdo vydržel do 22:00, zaslouží hluboký respekt.

V pátek jsme vyrazili na nádvoří Hotelu Dvořák, kde je vstup do Sýpky, který byla centrem celého festivalu. Vstupné bylo pro pár 120 korun a ke vstupnému jste obdrželi sešit nebo bedekr. V prostoru sýpky bylo mnoho nakladatelů, který vystavovali formou stánku, které si mohli sami personifikovat. Mohli jste se podívat na tituly, které vydávají a zároveň jste si mohli ihned zakoupit. Opět spousta lidí, ale třeba jsme jen dorazili ve špatný čas a já postrádal trochu klidu, abych si mohl vše lépe prohlédnout.

Tabook je skvělá kulturní akce, kterou Tábor zajisté potřebuje. Sami pořadatelé říkají, že nechtějí růst do velikosti, ale spíše aktualní podobu festivalu stále vylepšovat a to je dobře, protože představa ještě více návštěvníků je silně odpuzující. Ale přes mnoho návštěvníků je festival dobrým zažitkem a lidem kteří mají rádi literaturu i se všemi profesemi, které k literatuře náleží se bude líbit zcela určitě. Tabook na vás dýchne přátelskou atmosférou a to si zamilujete!

Více informací o festivalu Tabook si můžete přečíst na oficiální strankách – www.tabook.cz.

Napsat komentář