UK JOB DIARY #2

Induction Training course, který trval čtyři dny (23. – 26.10.) jsem absolvoval úspěšně. Během těchto čtyř dnů se nás snažila společnost Active Assistance naučit vše, co budeme potřebovat při práci s klienty v live-out / live-in péči. Active Assistance se specializuje na klienty, kteří mají poranění páteře a míchy, jsou buď částečně nebo kompletně ochrnutí. Celkem se v pondělí ráno sešlo 15 uchazečů, kteří měli zájem o získání pracovní smlouvy. Byla to různorodá skupina národností, z České republiky jsem tam byl pouze já, další čtyři zájemci byli ze Slovinska, dva z Bulharska, jeden Polák, jeden Ital, jedna Němka a ostatní byli z Anglie. Trénink probíhal každý den od 9 do 6ti hodin.

První den probíhal projekcí prezentací s výkladem učitelky a několika testy, kde jste měli za úkol odpovídat na otázky a pokud jste spíše neuspěli než uspěli, tak soukromou konverzaci z učitelkou. Jak tahle konverzace probíhala jsem naštěstí nezažil, protože mám střední zdravotnickou školu a odpovídat na otázky v testu mi nedělalo větší problémy.

Druhý den už výuka byla více praktická, učili jsme se pohybovat s klienty na lůžku, posazovat je na vozík pomocí jeřábu, podávat správné množství léku a dalších nutných činností, které budeme muset s klienty dělat během dne.

Třetí den byl zaměřen na vyplňovaní zdravotnické dokumentace a její uchovávání a především na postup podávání první pomoci našemu budoucímu klientovi. Tento den nás bohužel opustil Italský kolega, kterému dělal problém Anglický jazyk a bylo mu řečeno, že při tréninku neuspěl. Na porozumění angličtiny byl kladen během kurzu velký důraz, neustále se vás učitel / učitelka ptali na otázky, na které jste znali odpověď jen pokud jste rozuměli o čem je řeč. Stereotyp, že můžete jít pracovat do Anglie i když jazyk příliš neovládáte jsou u této společnosti nesmysl. Na druhou stranu, pokud uvedete ve svém životopise, že nejste příliš dobří v angličtině, tak společnost nabízí výuku Anglického jazyka. Tento den mě ještě čekal test mých řidičských dovedností v provozu. V 19:00 hodin přijel před hotel Ford Fiesta, byl jsem usazen za volant a následoval jsem instrukce učitele. Řídit na opačné straně silnice pro mě byla tedy trochu procházka peklem. Přijede na křižovatku a samozřejmě musíte dávat jinou přednost jízdy a odbočovat do „protisměru“. Kruhové objezdy jsou také zážitek, musíte blikat již při nájezdu na kruhový objezd, aby každý věděl co máte v plánu. Co mi ale vadilo nejvíce je řazení levou rukou, na to jsem si nemohl zvyknout. Driver test jsem ale úspěšně zvládl a byl jsem dokonce pochválen.

Poslední, čtvrtý den začal podpisem zaměstnanecké smlouvy na plný úvazek. Snad jsem se tedy neupsal ďáblu. Pokračovalo se workshopy v Bowel managmentu a Bladder mangamentu, které trvaly až do šesti hodin. Tím trénink skončil.

Myslel jsem si, že začnu pracovat ihned další den (tedy v pátek), ale tak to nakonec nefunguje. Nyní budu muset čekat týden až 14 dní, než si mě některý z klientů společnosti vybere jako svého ošetřovatele. Rozhodl jsem se tedy, že poletím zpět do České republiky, protože bydlet v Anglii bez příjmu by bylo příliš nákladné. Potřeboval jsem si ještě založil v Anglii bankovní účet, protože potřebuji získat National Insurance Number (NINO) – číslo pojištěnce, které potřebuje zaměstnavatel aby za mě mohl platit sociální a zdravotní pojištění. K založení bankovního účtu v Anglii potřebujete dopis od zaměstnavatele, kde se píše od kdy jste zaměstnancem a obsahuje i vaší korespondenční adresu v Anglii. Poté už si stačí vybrat vámi preferovanou banku. Ale ne každá banka vám učet založí. Některé banky požadují trvalý pobýt nebo nějakou delší historii pobytu strávenou v Anglii. Jeden z kolegů, který byl na tréninku pouze na přeškolení, které musíte absolvovat jednou ročně, mi poradil ať si vyberu mezi HSBC nebo NatWest to je prý jistota. Jelikož jsem jel vlakem brzo ráno na letiště Gatwick, tak jsem se rozhodl založit si účet někde v okolí letiště. Jelikož přímo na letišti žádná banka není, musel jsem se porozhlédnou po okolí. Ve městě Crawley, které je 5km od letiště jsem našel tři pobočky HSBC, takže jsem se ráno vydal tam. V první pobočce mi bylo řečeno, že jsou jen malá pobočka a nejsou schopni zde zřídit bankovní účet, takže mě paní u přepážky odkázala do centra, kde je větší pobočka. Tam se mě ujali s tím, že si domluvíme schůzku, která proběhne někdy příští týden. To jsem samozřejmě nechtěl, protože mi letělo letadlo ve dvě odpoledne. Odvětil jsem jim tedy, že mi ještě dnes letí letadlo zpět do Prahy, slečna se kterou jsem se bavil pro mě měla pochopení. Řekla mi, že bankovní účet založíme ihned. Založení bankovního účtu v Anglii je zdlouhavá procedura, standardně zabere hodinu a půl. Slečna mi řekla: „less talking more doing“ a vše bylo hotovo do 40ti minut. Kreditní karta s pinem mi bude doručena na mou korespondenční adresu v Anglii, internetové bankovnictví jsem mohl začít používat ihned. Z centra Crawley jsem sedl na autobus a dojel zpět na letiště a odlétl zpět do Prahy.

Na letišti mi přišel ještě email od zaměstnavatele, že mám měsíc na to, abych vyplnil test, který když splníte na 90% získáte certifikát péče, dle britských standartu. Vyplnit ho můžete online a je to docela zdlouhavá záležitost, protože obsahuje mnoho otázek. V podstatě odpovídáte na otázky, na které by jste měli znát odpověď po absolvování úvodního tréninku.

Test jsem splnil na 99%, pouze s jednou chybnou odpovědí a obratem jsem obdržel certifikát. Certifikát by mi měl zkrátit čekací dobu na prvního klienta, protože se zobrazuje u vašeho profilu, kde si vybírají klienti svého ošetřovatele. Teď už tedy jen čekám, až si mě některý z klientu vybere. Sotva si vás někdo vybere obdržíte email, ve kterém najdete informace o klientovi. Email vám přijde týden před tím než musíte dorazit na místo, kde budete pracovat, na vás je jen zkontaktovat klienta a domluvit se s ním na hodinu, kdy k němu daný den dorazíte.

Napsat komentář